Blog

 Propojila jsem svoji Facebookovou stránku s webovou, teď můžete sledovat všechny nové příspěvky

 

 

 

Starší příspěvky mimo facebook:

Qigong je hravý 2.3. 2017

Francisco & Daisy playing Qigong

Člověk a napojení na vesmír

Zaměřme se koncentrací na střed našeho těla, na místo pod pupíkem (některé systémy říkají i v lokalizaci pupíku, ale spíše používáme přibližně jednu dlaň pod ním).
Zde je energetické centrum s názvem Danjian (čteme tantien). V těle máme tři danjiany, tento je spodní, dále máme střední a horní.
Koncentrujme se na spodní, dýchejme tam, pročišťujme. Je to střed našeho těla, tedy souvisí i s emočním vyrovnáním a také zde máme napojení na vesmír.
Danjian je jako malé zrnko prosa, které nás spojuje s vesmírem.
Prociťme toto spojení a nechme se vést.

Pojďte se mnou cestovat po Číně

Řadím příspěvky od nejnovějšího data, takže začátek cesty najdete dole:), užijte…
5.10. 2014 v horách Wudangshan, krása přírody, qigong, kunfu a cesta vlakemDSCF7640
A jedu do hor. Jsou čínské svátky Guoqing jie, svátky založení Čínské lidové republiky 1.10. 1949. Na tyto dny jezdí Číňané za svými rodinami, takže čínské vlaky jsou více než plné. A já se vydávám do hor Wudangshan, které jsou lidmi absolutně přeplněné. Ale je to legrace….
Překvapuje mě, že bílého člověka za několik dní horách téměř nepotkám.
Bydlím u jedné paní v malém hotýlku, úplně malinkém pokoji, kam se vejde je postýlka a batoh. Co víc ale potřebuji…
Paní se mě trochu bojí přijmout, protože neumí ani slovo anglicky a já jen velmi bídně čínsky. To znamená, když nebudu vědět, jak se k hotelu dostat, bude to muset řešit přes kamaráda Číňana, žijícího dole ve městě, u nějž jsem v hostelu předchozí noc spala. Když už jsem ale při hledání v koncích a kamarádoví volám, že sem asi úplně jinde, ukáže se, že stojím přímo před hotelem.DSCF7605
Pár perliček z hor.
Jsou všude schody…. Jako na všech čínských horách i tady jsou schody, po kterých davy lidí stoupají k vrškům.
Ženy se vůbec neomezují vypadat jako krásné modelky i v terénu, proto boty na vysokých podpatkách jsou běžným doplňkěm výbavy. Akorát po celodenní túře je musejí muži téměř snážet dolů z hor.
Všichni si vás fotí a říkají, že jste waiquoren … cizinec, neboli také mimozemšťan. Všechny děti hlasitě do hor křičí, že viděli waiquorena a vypadá to, že o tom ještě pár dní budou mluvit.
Cvičí se tu kunfu a tai ji. V horách i pod horami můžete potkat různé mistry, mnoho těch opravdu dobrých již dnes na vršku není, ale najdou se ještě takový, najdou se prý mnohdy i ne tak šikovní.DSCF7699
Příroda je přenádherná… Ó to je léčení, vědět, že něco tak krásného v Číně je…hmmm.
Potkávám různé lidi, v hotýlku mě zvou na jídlo, neumíme spolu moc mluvit, ale dáváme si spolu pálenku a máme pocit, že jsme celosvětová rodina.
Ráno chodím cvičit qigong, je to boží, boží , boží. Cvičím Dàchéng yǎngshēng zhuāng – Postoj nejvyšší dokonalosti a stojím v něm dlouho a blaze.
Poslední den se seznámím s kluky Číňany, co už ve Wudangshanu studují rok kunfu. Jsou krásně vyladění, chvilku povídáme anglicko čínsky a pak mě zvou na jídlo s celou kunfu partou mladých lidí, co dlouhodobě studují. Jsem za to setkání moc vděčná, protože vidím velké odhodlání pro to, co dělají.DSCF7652
Sjezd z hor, cvičení a cesta vlakem do Pekingu v sedícím kupé – ležící místo nebylo – mezi Číňany je veselo
Mám trochu průjem, holt dát si vajíčko na konci dne u stánečku nebo kukuřici v horách přikrytou igelitem je prostě blbost. Kousla jsem si do obojího sice jen trochu, ale i to bylo dost.
Sjíždím dolů a čekají mne dva dny cvičení s mladým učitelem kunfu Larrym.
Je neskutečně pokorný a veselý. Jezdíme všude na skútru. Naše cvičení se hned od začátku ukáže, že musí být zcela jiné, než Larry čekal. Nechci bojovat, baví mě si hrát, ale záměr propíchnutí někoho krku mojemi prsty prostě nezvládám… A tak plyneme. Necháváme přírodu ať nás více vede a její síla přechází do našich pohybů.DSCF7579
A pak odjíždím. Po cestě do Pekingu se ke mně hlasí neskutečně moc lidí. Dostávám kontakt asi na 6 moc milých lidí, kdybych kdykoli se chtěla sejít nebo něco potřebovala. Dokonce si ke mně ve vlaku sedá čínská doktorka. Nejdřív vypadá jako paní, která se se mnou chce učit a tak vezme do ruky mou knihu čínštiny a nahlas jí půl hodiny předčítám čínské jednoduché příběhy. Pak když jí svou kotrbatou čínštinou sdělím, že jedu studovat čínskou medicínu, tak najednou přepne, vezme mojí ruku a začne čínsky odříkavat jednotlivé dráhy, jména všech bodů a teorii 5 prvků, což je základní koncept čínské medicíny. To jsou věci, jen kdybych tomu co říká rozumněla, to bych se naučila věcí…
Peking
A jsem v Pekingu, u učitele Bai Yunqiao. Je to prostě nádherné. Jako loni, hloubka naplnění všeho co profesor říká, více cvičení, začínám si moxovat záda, konkrétně bod ming men,DSCF7599  protože mi bylo diagnostikováno, že mi ledviny nenasávají dostatek qi.
Chodíme do buddhistické vegetariánské restaurace každý den na oběd a je to to nejlepší jídlo na světě.
Zbytečně přemýšlím jak to bude až přijede domů, ty změny přemisťování a ukotvení místa práce. A tak to tak vše plyne.
Ještě mám před sebou 6 dní, tak pak zase napíšu co bude nového.
Wudangshan 3.10.
Jsou svátky, 1.10. byl čínský národní den založení Čínské lidové republiky, lidé mají týden volna. Vlak je plný, všichni jedou na výlety. V tomto čase se rodina schází a pobývá spolu. JáDSCF7546 jsem si také v tom čase vybrala cestovat. Čekala jsem ale více bílých lidí…
Mám ráda, když jsem mezi Číňanama sama Evropanka, je to takové tradiční, ale že ani v tom nejvíc turistickém místě budu téměř sama, bych nečekala.
Modlím se a Pánbůh a Velká Bohyně mi posílají ochránce, Číňany, kteří mi pomahají dostat se na místo, kam chci. Vše jde dobře, z hotelu, kde mě vyhodí taxikář, kde chtějí 1000Kč za noc, odcházím a volám jednomu učiteli kunfu, který má na internetu zmínku o hostelu.
Přijíždí pro mě na skútru. Naloží mě i s velikým báglem a jedeme. Z hostelu se vyklubal malý apartmánek, pravda, chodbička, kuchyňka i záchod jsou opravdu špinavé, ale pokoj je hezký. Jen tam nejde sluneční světlo. Klučina mě na skútru všude vozí, je neskutečně hodný. Je mu přes 30 a má rodinu. Je moc rád, že je někdo v hostelu ubytován.
Má obchod se sladkostmi pro děti. Před jeho obchod navezou hromadu cihel. Má z nich takovou radost, až jsem uvěřila, že ještě cihly nikdy neviděl, … omyl. Vezme si dvě a jednu předDSCF7541e mnou po chvíli koncentrace, která celý svět v setině sekundy zastaví,  přepůlí.
Brzy nás čeká, že mi pomůže najít levné ubytování přímo v horách u ženy, která ještě u sebe cizince nikdy neubytovávala.
9.9. na farmě u městečka Gucheng v provincii Hubei
Tak vše je trochu jinak, než jsem čekala. Lidé, u kterých bydlím opravdu neumí anglicky a vaří vynikající jídlo, to vše zůstává, ale farmu nevlastní. Hostí mě jako svoji velkou kamarádku a k práci mě pustí jen trochu. Občas roznáším v jejich vesnické restauraci jídlo, občas utírám stoly, ale když se vyloženě ptám po práci, tak nic nechtějí.
Jsou s námi jejich dvě dcery a vnoučata. S jednou dcerou jezdíme jaždý den do nemocnice, protože má ganmao ( čínsky chřipku). Jejich standartní léčba v této provincii je kapačka – antibiotika na všechny chřipky. Co se dá dělat, čínská přírodní medicína kdesi v pozadí volá, že přijde čas se k ní zas vrátit…. Tak jsem to alespoň obkoukla, to bylo mé přání, vidět čínskou nemocnici a hle…. Tato jejich dcera, co jezdí na kapačky má také dceru. Ta v době kapaček většinu doby leží mamince u hlavy a převaluje se po ní. Když se pak vracíme domů, není žádné ležení, stále se všichni plně věnují dětem, takže léčba probíhá jen hodinu a půl v nemocnici.
Ale ekologickou farmu vidím, je to v pořádku. Nepatří mým přátelům, ale odebírají od nich potraviny pro svůj obchod. Lotosový kořen, rýži, san yao – taky připravované jako zelenina,DSCF7425 zelení listy, lilek a další.
Každý den, třikrát denně, jsou hody. Jediná, kdo umí anglicky, je jedna z dcer, která přijela později, to je parádní. Obě jejich dcery mají své holčičky a jako každá čínská mámu je pořádně parádí. Šatičky, ponožtičky s mašlí, botičky se světýlkama…
S dětma je legrace, rádi se mnou tančí, ale bojí se mě. Neznají bílé lidi, ale mají mě rádi, říkají mi ájí… teto.
Poslední den si před odjezdem od rodimy dělám sama procházku. Jdu přes políčka krásnou přírodou. Konečně jsem v Číně tam, kde jsem chtěla být, krásná zelená se kolem mě vine, listy zeleniny pěstované bez chemikálií se sunou za sluncem, mandarinkový háj volá k odpočinku.
Stále se modlím, přeci jen jsem v cizí zemi a mám respekt. Jazyk moc neumím, a když si myslím že něco umím, tak mi často nerozumí. Ale co… Sedím na kopci, medituji nad krásou místa. Přijde farmář, kouří cigaretu a sbírá brambory a cukety. Přijde ke mně. Je to už starý pán, cizince by na své zahradě rozhodně nečekal. Povídám mu o České republice a radši zmíním, že na mě za rohem čekají přátelé, že jsem si šla odpočinout, to vždycky dělá lepší dojem, že mám partnera a přátelé:)
Rodina se se mnou srdečně loučí a říkají, že jsem kdykoli znovu vítána, jsou neskutečně hodní lidé.
Začátek mého cestování po Číně 25.9.2014
Tak jsem znovu v Číně. Tentokrát příletám sama do Pekingu. Rozdíl je tu 6 hodin navíc oproti Čechám, předběhli jsme čas. Sedím na letišti a DSCF7382přebírám věci, mám to opravdu těžké… na to, že s sebou vlastně nic nemám.
Je 8 ráno a v půl 5 odpoledne mi jede vlak do malého městečka Gucheng vzdáleného asi 17 hodin jízdy. Chci si zacvičit qigong a udělat přivítací motlitbu. Jedu metrem do Nebeského paláce, ještě jsem tam nebyla, ale ten název se mi líbí.
Většina Číňanů se po mě otáčí. Tak velký batoh na zádech dívky je velmi nezvyklý. Někteří mi okázale poklepávají na rameno nebo hází uznávající až zděšené pohledy. Je tu pár mužů, co nosí přes rameno velké platěné pytle nacpané věcmi. Když se v metru potkáme, sotva se máme kam složit, ale cítím je jako své bratry.
Ocitám se v parku Nebeského paláce. Konečně… lidé tančí, cvičí, hrají na nástroje, háčkují, hrají hry nebo posilují. Je tu i karaoke, hudba hraje nahlas až uči zaléhají, paní do toho zpívá a lidé v páru tančí. Takové klasické čínské dopoledne v tomto parku.
Začnu cvičit a zpoza rohu se hned objeví klučina, který se se mnou dá do řeči, holt mám co trénovat, čínština je krásná, malebná a velmi náročná,… to vše mě ještě čeká.
vlak
DSCF7344
Čekám na vlak. Všude mnoho lidu ležících po zemi před nádražní budovou. Sednu si k nim, nejdřív položím batoh a ucítím silný lidský zápach, tedy přesunu se. Vedle mě mi pán kouří pod nos,.. holt dýchám na druhou stranu.
Jdu dovnitř nádražní budovy. Tisíce lidí čekají na svůj vlak. Sehnala jsem po internetu už jen místo na sezení. Pojedu přes noc, ale místa ne ležení byly v tento datum už 5 dní dopředu vyprodány. Blíží se čínské svátky, 1. října, tudíž lidé hodně cestují.
Blíží se hodina odjezdu, lidé už se tlačí nedočkavě v dlouhé široké řadě, průvodčí cvaknou lístek a jde se na nástupiště. První kdo mě zaujme je člověk cvičící taiji přímo na perónu, dělá velké rozšafné pohyby, připravuje se na cestu. Je bílé pleti. Usměji se… Vlak jede do hor Wudang, tak se pravděpodbně jede přiučit dalšímu umění. Má místo v lůžkovém vozu.
Nasedám do sedícího vozu, sem moc Evropanů ani Američanů nepřijde, všichni na mě koukají překvapeně, i průvodčí. Anglicky samozřejmě nikdo neumí, tak se svými pár čínskými slovy přívítám se spolusedícími a můžeme jet.
DSCF7459
Hned se mě ptají, něco odpovím, většinu nevím, tak se usmívám… pak vytáhnu chytrý mobil a můžeme si povídat skrze překladač, je to dobré,ale holt se všichni dozvědí úplně všechno.
Mají o mě strach, kam to jedeš? A za kým? Víš, že je to nebezpečné?
Všichni vypadají, jak když jsou to přátelé z jedné vesnice, i když se vidí poprvé. Vyměňuji s nimi pochutiny, a dobře se bavíme, i když jim rozumím úplné minimum.
Přichází noc, všichni dají hlavu na stolky a spí. To neumím, mám pěkně polštářek, dečku. Budím se uprostřed noci je tam vedro, nedá se moc dýchat, snažím se to zaspat… uf to pomohlo.
V noci i ráno kolem chodí ženy a halekají, jaké prodávají jídlo. Kamarád nám koupí mandarinky. Všichni si nalévají horkou vodu, která je v každém vlaku zdarma, dělám si bylinkový čaj.
Přichází čas výstupu. Klučina, sedící vedle mě, pověří jednoho pána, co se mnou vystupuje, aby se o mě postaral. V těch jeho slovech také zazní, abych volala policii, že když neznám ty lidi, za kterými jedu, musím to oznámit.
wwoofing, bydlení za pomoc zdarma v rodině

DSCF7402

Jedu přes organizaci wwoof. Je to dobrovolnická organizace, sdružující lidi, co mají ekologické farmy všude po světě. Kdokoli může na farmu přijet a za stravu a ubytování pomáhat s prací. Mám s nimi velmi dobré zkušenosti jak v Čechách, tak jinde po světě.
Pán, který mě vyvadí z vlaku před nádražní budovu to vzal nějak vážně a stále na mě něco haleká, čím víc mu nerozumím, tím víc křičí nahlas. Kolem se druží lidé a všichni mi něco říkají čínsky.
V tom na mě naštěstí z dálky mává pán, se kterým se mám potkat. Poznávací znamení byla protéza jedné ruky… je to on, přijíždí s manželkou, jsem moc ráda. Vyvádí mě z davu halekajících číňanů a odváží k sobě na farmu domů. Je tu jeden malý detail, neumí anglicky… holt se budu muset hodně učit.
Dostanu pokojíček, celý vyvoněný. Ja sama z vlaku nevoním zrovna vlídně, protože celý vagón měl na závěr cesty takový specifický odér. Hned mě zvou na jídlo. Obložený kulatý stůl s mnoha chody, každý si nabírá dle chuti.DSCF7381
Pravda moc si nerozumíme, nyní už druhý den čekám, že něco budu dělat a zatím si o práci pořád říkám. Stále tu prši, tak říkají, že na farmu půjdeme až přestane, uvidíme…:) Snad mi ta čínština trochu víc skočí do hlavy, zatím rozumím tak jedno a půl procenta… I to je dobré.

20.9. Bylinková pohoda

Pojďte si zazpívat:)

11.9. Jaký byl dětský program na dancecampu 2014?

Více čtete po kliknutí na obrázekDSCN5189

10.9. 2014 Něco málo ozkoušeného z fyzioterapie:

tip na ostruhu patní
a) homeopatie – Hekla lava 15 CH, dávkování: 3 kuličky 2-3 krát za den (po přibližně 2 měsíce), když se dostaví zlepšení můžete dávkování trochu snížit.
b) sůl, 2 kila soli dát na pekáč do trouby a nahřát na teplotu, aby sůl byla horká, ale mohli jsme do ní dát nohy. Sůl přendáme do jiné nádoby a na 10-15 minut do vložíme nohy (dokud je sůl horká). Buďte opatrní, abyste se nepopálili – dyž je sůl moc horká, chvilku počkejte. Opakovat každý den několik týdnů, dokud je stále ostruha patní na noze.
tip na vyvrklý kotník, zlepšení prokrvení nohou,… – Kneippova šlapací lázeň
Terapie pozitivně ovlivňuje krevní oběh a prokrvení končetin, vede k otužování. Účinku koupele je dosaženo přešlapováním střídavě v teplé (40–46 °C) a studené (10–16 °C) vodě v poměru 60 s : 15 s. Celý cyklus se několikrát opakuje – cca 10 minut. Cyklus je zakončen přešlapováním ve studené vodě, poté následuje otření nohou dosucha. Opakovat každý den – záleží dle diagnózy nebo stadia otoku.
U obou samozřejmě cvičení, fyzioterapie, vhodná ortopedická obuv, důraz na správné rozložení váhy ve stoje,…

fotky z prázdninových seminářů:

12.7.2014 celodenní Qigong pro ženy Turnov

  DSCN4891DSCN4897

19.7. 2014 Tance světového míru a jóga smíchu na zámku v Radíči

1(1) 2

20.7. 2014 celodenní seminář Qigong pro ženy Dobříš

DSCN4941 DSCN4944

Fotky z Colorada, Nového Mexika

apetulka.rajce.idnes.cz

Pouplnkovy pozdrav z Nového Mexika 15.5.2014

Putovani zacalo v Coloradu na setkani Sufi Youth Jam s mnoha mladymi lidmi z celeho sveta, kteri vedou Tance svetoveho miru (Dances of universal peace). Spolecne zpivani, modleni za prirodu, za nase koreny, predky nam dodalo odvahu a nadeji.
Kruh propojenych srdci, ktery je symbolem Tancu svetoveho (univerzalniho) miru dostava tu krasnou esenci propojeni srdci celosvetove.
Vice ctete zde

VideoPozvánka na kemp Tanců světového míru (Dances of universal peace) srpen 2014

Cesta do Ameriky nebo do vlastního srdce? 30.4.2014

Jsem přesvědčená, že letím do Ameriky tančit kruhové tance a cvičit qigong pro ženy.Najednou tři dny před odletem zjišťuji, že ne.Okolnosti, které jsou příčinou zrušení letu, se na první pohled tváří, jako bych s nimi neměla nic společného. A přesto vím, že mám. Tahle cesta není o tom něco vidět, něco zažít, je to vnitřní cesta. Cesta pokory
Více čtěte zde:

Prsa jsou paprsky, kterými se žena usmívá na svět

Zdraví našich prsou je dáno spokojeným plynutím energie v těle.Uvnitř prsou prochází několik meridiánů.Jsou to ledviny, játra, žaludek a mimořádná dráha chong mai, která začíná přímo v děloze.
….
Více čtete zde

Kruh spojených srdcí děti a dospělí víkend- video 14.-16.3.2014

víkend hudebně -pracovní domeček 7-9.3. 2014

kliknutím na obrázek se dostanete na fotky z akce:

DSCN0734

Jarní očista (25.2)

S přicházejícím jarem je vhodné, abychom posilovaly naši energii wei qi (čchi). Energii související s naší obranyschopností. Přes den je tato energie na povrchu těla a dělá nám takovou schránku, přes kterou se vnější vlivy jako chlad, vlhkost,… nemohou dostat – nemoc k nám nemůže.
Tuto energii je možné posilovat naklepáváním těla. Nemusí to být jen nutně postup, který se učíme na seminářích qigongu pro ženy, můžete ze svojí dlaně udělat mističku a postupně celé tělo, každou část důkladně proklepat (je vhodné se inspirovat některým ze systémů qigongu, ale pokud zrovna nemáte možnost, naklepávajte dle svých pocitů).
Dále je vhodné stimulovat brzlík, jemně oblast brzlíku naklepávatpěstičkou nebo třít dlaní. Můžete tak dělat 3krát denně (ráno, odpoledne, večer) a vždy po minutce stimulace vypít sklenku vody.
Zároveň tak jako děláme jarní úklid doma, i tělo se čistí. Můžeme mu
tudíž dát dietu, lehčí stravu nebo i den a více půstu, jak jsme zvyklé.
Pít kopřivový čaj z mladých čerstvých kopřiv.
A užívat vůně přírody:)

výlet Aotearoa – Nový Zéland (listopad 2013-leden2014)

Přiletěla jsem z Číny a čekaly mě tři měsíce na Novém Zélandu. Ostrově s krásnou přírodou, zelenou bushí, Maorskou kulturou a spiritualitou, … a do toho všeho jsem stále tančila Tance univerzálního (světového) míru.:)
- kliknutím na obrázek se dostanete na fotky z Nového Zélandu
(jsou tam 4 části – na ostatní se dostanete kliknutím na ostatní alba uživatele apetulka)

DSCN1879

Čína říjen 2013

S mamkou jsme vyrazily poznávat krásy a taje Číny. Navštívily jsme největší trh čínské medicíny v Bozhou, zacvičili si tam i původní sestavu qigongu 5 zvířat. Tu sestavil lékař Hua Tuo, který pravděpodobně z
Bozhou pocházel. Asi týden jsme pobyli v Shaolinu, kde jsem jeden den měla možnost cvičit kunfu s malými kunfu mníšky. Projely jsme pár dalších zajímavých míst – Chrám bílého koně, Luo yang,… a na
konci cesty jsme měli desetidenní seminář masáží qigong tuina s naším učitelem Baiem Yunqiao v Pekingu.
Fotky si můžete prohlédnou kliknutím na obrázek
(jsou tam dvě části – na druhou se dostanete, když kliknete alba uživatele apetulka):

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cesta do země plné úsměvů – Thajska

Facebook IconNavštivte mou druhou domovskou stránkuNavštivte mou druhou domovskou stránkufacebook like button