Jsou razantní očisty opravdu vhodné?
Odparazitovat, pročistit, odplísnit... čím dál více se setkáváme s metodami, kdy čistíme v organismu snad vše, co se dá. Existuje mnoho kůr pomáhající zbavit se plísní, parazitů, virů a všeho možného v těle. Kdy je to vhodné a nevhodné?
Z mé osobní a terapeutické zkušenosti je s každou kůrou být opatrný, i když kolikrát může člověku zachránit život, může se to stát i přesně naopak.
Například když je organismus vyčerpaný a my ho začneme intenzivně čistit, začnou se dít různé detoxikační procesy a tělo spotřebovává mnohem více energie, kterou ale nemá kde brát. Takže bere z rezerv. Což se následně projeví na celkovém stavu. Možná se zbavíme nějakého parazita či mikroorganismu, co v těle teoreticky nemá co dělat, ale kolikrát si uškodíme jinak.
Pojďme si uvědomit, že v těle existují stavy, kdy je tam něčeho moc a my ho můžeme čistit jak je libo, protože organismus na to má sílu. A stavy kdy je organismus slabý a potřebuje naopak doplnit. Dobrou stravou, klidem, bylinkami…
Vezměme si půst. Někdo si za 3 dny ani nevšimne, že nějaký půst měl. Cítí se stejně, má trochu hlad, je mu lehčeji. Někdo jiný se už na konci prvního dne se motá, omdlévá, mělce dýchá, zvedá se mu žaludek hladem, možná navíc prožívá spirituální osvícení. Jeho tělo udělá podobný proces jako u někoho jiného po týdnu půstu. Když tento druhý člověk drží půst silou vůle dalších několik dní a třeba i zvrací a je mu opravdu špatně, spíše si ublíží, než se pročistí, protože zrovna v tu chvíli tělo nemá na tuhle kůru sílu.
Dokonce to není ani podmíněné tak úplně váhou, protože i lidé se silnou konstitucí nemusí být připraveni na intenzivní detox.
Naturální pán na trhu v Číně 🙂
Kdo je po dlouhé nemoci, nebo vyčerpaný, pravděpodobně mu spíš pomůže pravidelná kvalitní teplá strava, hodně spánku, masáže, koukání na film, klidné cvičení než očištění se tím, že nejí, máchá se dlouze v ledové vodě, sedí celé dny v meditaci a vyhlazuje všechny „breberky“ z těla.
Jak z toho ven? Jednak je dobré hodně pobývat v přírodě a pozorovat, jak funguje. Mikroorganismů se není třeba tak moc bát, jak to často u nás bývá, jsou s námi spojené a bez nich bychom nepřežili. Když je strom dost silný, není třeba ho nijak léčit. Kolikrát se dožije stovek let, prožívá symbiózu s mnoha organismy. Naruší-li se rovnováha, začnou mu některé naopak škodit. Je třeba obnovit rovnováhu. U nás je to podobné.
Pokud držíte nějakou dietu, půst, čištění a začíná reagovat trávení ve smyslu nafukování po jídle, průjmu, slabostí, zimomřivostí, zpomaleností znamená to, že se trávení oslabuje. Podle čínské medicíny orgán sleziny nemá sílu trávit potravu správně a je dobré se zastavit a přemýšlet, jestli je tato metoda, kterou právě dělám pro mě vhodná, upravit ji nebo konzultovat s některým šikovným terapeutem.
To co funguje kamarádům, nemusí z daleka být pro nás. I když nám to ti největší odborníci v daném oboru tvrdí. Poslouchejme sami sebe a ostatní ať nám pomůžou vidět lépe kudy jít. Vězme, že mnoho věcí týkajících se našeho zdraví je volání našeho vnitřního světa, aby byl viděn. A nejen tím, že dáme do těla byliny, léky, homeopatika a jiné skvělé pomocníky se hned musíme vyléčit. Někdy dospět do stavu, ve kterém naše duše i tělo najdou balanc, je na delší výlet a je to cesta plná dobrodružství.
Ráda sama se sebou experimentuju, roky jsem řešila kožní potíže mnoha a mnoha a mnoha způsoby. Vše byly směrníky na cestě kudy jít. Někdy je cesta na měsíce, jindy na roky, jindy na celý život a má smysl. Je třeba jít dál, nebát se a jít a věřit, že se člověk skrze zkušenosti dozví více sám o sobě i o světě, jak funguje.
Kráčejme po této cestě postupně a mějme se při tom rádi❤
Copyright © 2024 Qigong pro ženy. Vytvořil Tomáš Shejbal.